VARLIK FONU BAŞKANI İLE YAPILAN GÖRÜŞME HAKKINDA

VARLIK FONU BAŞKANI İLE YAPILAN GÖRÜŞME HAKKINDA

Derneğimiz Yönetim Kurulu 17 Ekim 2017 Salı günü Varlık Fonu Başkanı Himmet Karadağ’ı makamında ziyaret etti. Başkanımız Recep Avşar, II.Başkanımız Ethem Murat Kesebir ve Genel Sekreterimiz Emir Alkaş’ın katıldığı ziyarette, atçıların ve yetiştiricilerin yaşanan süreçle ilgili kaygıları dile getirildi.

Yönetim Kurulu Üyelerimiz; ‘Atçılar ve yetiştiriciler tedirgin. Sektörde yatırımlar durma noktasına gelmiş durumda. Bugün verilen kararlar 3-4 sene sonrasının atçılık ve yetiştiricilik politikalarını şekillendirecek. Verilecek yanlış kararlar Türk atçılığını bitme noktasına getirebilir. Dolayısıyla bu bilinmezlik ortamı yetiştiriciyi ürkütüyor. Üretim durursa Lisan Hakkını kim alırsa alsın 2-3 yıl sonra sahalarda koşacak at bulmakta ciddi zorluk çekilir. Yarış sahalarına gelen safkanların % 60 üyelerimiz tarafından getiriliyor. Onlara önümüzdeki süreç ile ilgili bilgilendirme yapmakta zorlanıyoruz. Çok fazla bilinmeyenin olduğu bu sürecin bir an önce aşılması gerekiyor. Ekim ayını geride bırakmak üzereyiz hala 2018 yılı programı ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı. 1 Ocak 2018 sabahı bu ülkede yapılacak olan kayıt ve deklareler hangi şartlarda yapılacak, bunun bir an önce açıklığa kavuşturulması şart. Otoritenin ne tarz el değiştireceğini öğrenmek istiyoruz’ şeklindeki açıklamalarını dinleyen Varlık Fonu Başkanı Himmet Karadağ yaşanan süreçle ilgili ‘Sizleri ve endişelerinizi gayet iyi anlıyorum. Elbette atçının ve yetiştiricinin önünü görmesi gerekir. Yarışçılık ve yetiştiricilik faaliyetlerinin daha iyi ortamlarda yapılması gerekir. Bu işin iki bacağı var, birincisi sizin öneminin altını çizdiğiniz yetiştiricilik tarafı, diğeri ise müşterek bahisler kısmı… Konuyu her yönüyle ciddi bir şekilde ele alıyoruz. Sektörün gelişmesini sağlamak ve değerini arttırmak için yeni ve daha iyi bir model arıyoruz. Yaptığımız budur. Çünkü mevcut yapı buna uygun değil. En kısa sürede bu konudaki bilinmezlikleri ortadan kaldıracağız” açıklamasında bulundu.

Varlık Fonu’nun süreci nasıl yöneteceği, atçılık ve yetiştiricilik noktasında hangi admları atacağı yakından takip edilerek gerekli görüş alışverişinin yapılabileceği bir ortamın oluştuğu derneğimiz üyeleri tarafından bilinmelidir.

SİAYSD Yönetim Kurulu