ITBF KONFERANSI RESMİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

ITBF KONFERANSI RESMİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

Ülkemiz yetiştiriciliğini temsilen derneğimizin üyesi olduğu Uluslararası Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri Federasyonu (ITBF) 2024 Genel Kurul ve Konferansı’nın Tokyo-Japonya’da resmi açılışı gerçekleşti.

JBBA (Japonya Yetiştiriciler Derneği)‘in ev sahipliğinde Conrad Tokyo Otelindeki etkinliğe 6 kıtadan 20 ülke dernek temsilcisi yaklaşık 70 delege, EFTBA (Avrupa Safkan İngiliz Atı Yetiştiriciler Dernekleri Federasyonu) ve OSAF (Güney Amerika Safkan İngiliz Atı Tanıtım ve Gelişim Birliği) kuruluşlarından temsilcilerin yanısıra açılış yemeğinde Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı yetkilileri ve JRA (Japonya Yarış Otoritesi) yetkilileri katılım gösterdi.

Açılış konuşması Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı genel direktörü Yoichi Watanabe tarafından gerçekleştirildi. Tüm katılımcılara hoşgeldiniz dileklerini iletirken atçılığın Japonya tarihi ve kültüründeki bahsetti. Bakanlığı’nın bu etkinliğe ev sahipliği yapan JBBA yetkililerine teşekkürlerini ve bu tür uluslararası işbirliklerinin atçılığın ortak gelişimi ve bilgi paylaşımının önünü açtığını belirtti.

İkinci konuşmacı olarak İrlanda Cumhuriyeti Japonya Büyükelçisi Damien Cole yer aldı. Büyükelçi Japonya’da bulunduğu yıllar içerisinde iki ülke arasındaki gelişen ilişkiler ve iki ülkenin atçılık ülkeleri olarak önemlerinden bahsederken uluslararası camianın birleştirici olarak Japonya’da bulunmasının kendisini çok memnun ettiğini dile getirdi.

JRA (Japonya Yarış Otoritesi) Başkanı Masayoshi Yoshida önceki konuşmacılara teşekkürlerini ileterek başladığı konuşmasında bu tür bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını bildirdi. Japon yarışçılığının Dünya’ya açıldığından beri gelişerek yükseldiğini ve stabil bir şekilde ilerlediğini anlattı. Uluslararası camiadan bu etkinlik ile birlikte oluşacak işbirlikleri ve entegrasyonun önemini vurguladı.

Son açılış konuşması Uluslararası Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri Federasyonu (ITBF) Başkan Vekili Dr. Des Leadon tarafından gerçekleştirildi. Etkinlik öncesi ufak bir sağlık sorunu sebebi ile ITBF başkanı Kirsten Rausing’in özürlerini ileterek katılamadığını ancak konferans oturumlarında yer alacağını aktardı. Yarışçılık, Yetiştiricilik, Nakliye ve Sağlık konularında uyumlaştırılmış global bir endüstrinin öneminden bahsetti. Japonya’nın yarışlarının uluslararası katılıma IFHA standartlarına uygun şekilde açılması ile birlikte bu konuda çok hızlı gelişim ve yatırım gerçekleştiren ülkelerden biri olduğunu, başta yetiştiricilik uygulamaları ile birlikte Devlet kurumları, yarış sever, idari yapılanma, ikramiye dağılımı gibi bir çok konuda dünyanın örnek alması gereken yegane ülkelerden olduğunu belirtti. Katılımcı tüm ülke delegelerinin bu birikimden olumlu çıkarımlar elde edeceğini temenni etti. Başta JBBA ve JRA yetkilileri olmakla birlikte Japon meslektaşlarına bu organizasyon için harcanan yoğun çabalarından ötürü teşekkürlerini iletirken – toplantıların başarılı geçmesini umduğunu dile getirdi..

Dr. Des Leadon konuşmasının kapanışında Veteriner Sağlık ve Yetişticilik konferanslarįndaki konuşmacıların yapacağı katkılardan heyecean duyarken ileriki günlerdeki hara ve tesis gezilerinden de faydalanacaklarını aktarırken açılışı tamamlamış oldu.

 

Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı Genel Direktörü Yoichi Watanabe

 

İrlanda Büyükelçisi Damien Cole