ITBF İLE TOKYO HİPODROMU’NDA İNCELEME

ITBF İLE TOKYO HİPODROMU’NDA İNCELEME

ITBF (Uluslararası Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri Federasyonu) 2024 Genel Kurulu kapsamında Japonya’da bulunan delegeler Tokyo hipodromunda Yushun Himba (Japonya Kısrak Koşusu) gününde yarışları takip ederken hipodrom faaliyetleri ile ilgili incelemelerde bulundu.

1933 yılında açılan hipodromun son yenilenme projesi 2007 yılında tamamlanırken at ve yarışseverlerin rahatlığı ve memnuniyetlerinin en üst seviyede tutulduğu hipodromların başında gelen örnek modern hipodromlardan biri olduğu delegeler tarafından gözlemlendi.

Hipodromda özellikle yarışsever ve aileleri için oluşturulan çeşitli olanak ve etkinlikler sunuldu.

Çocuklu aileler için oluşturulan kapsamlı oyun alanları ile birlikte hipodrom içi günlük kreş imkanı yanı sıra çocuklara özel at temalı eğitim ve eğlence araçları aktarıldı. Hipodrom içerisindeki Japon bahçeleri ve gezinti alanlarında yarışseverlerin ve ailelerine rahatlama imkanı ve kısa fayton gezintileri ile at sevgisinin aktarıldığı alanlar hakkında bilgi verildi.

At yarışlarını yeni tecrübe edecek ola yarışseverler için oluşturulan yarışsever eğitim kurs alanında meraklılara at ve at yarışlarının işleyişi ile ilgili kısa bilgilendirme kurslarının yarışseverin bilincini artırmasındaki faydaları anlatıldı.

Bu tur kursların yanında hipodrom alanı içerisindeki kapsamlı müze içerisinde atların gelişimi, at yarışlarının yerel ve uluslararası gelişiminin görsel olarak nasıl aktarıldığı gösterildi. Yarışların gündelik işleyişini doğru aktarabilmek için saha içi yetkililerin uniforma, araç ve gereçlerinin yanı sıra eğitici videoların sunulduğu sinema salonuna genç at severlerin özelikle ilgi gösterdiği aktarıldı. Müze içerisinde ve hipodromun bir çok noktasında Japonya yarışçılık tarihinde yer almış bir çok safkan ve ekürinin gerek anıt heykeller ile gerek resimleri ile anıldığı gözlemlendi.

Hipodrom içerisinde yer alan çeşitli restoranlar ve yemek salonu aracılığı ile yarışseverlere kaliteli yeme içme imkanları sunarken müşteri memnuniyetinin her alanda en üst seviyede tutulmaya çalışıldığından bahsedildi. Hipodrom içerisinde bulunan bir çok dükkan aracılığı ile yarışseverlerin sporu gönülden sahiplenebilmesini sağlayacak günümüzün önemli safkanlarına ait kıyafet ve hediyelik eşyaların satıldığı anlatıldı.

Yarışlara ailelerin yoğun ilgisi olduğu gözlemlendi.

Yarışlar esnasında kullanılan gereçler ve üniformalar anlatılırken, atların yarış öncesi padok alanında 30 dakkika kesintisiz gezmesinin sebepsiz zorunlu olduğu aktarıldı. Yarış öncesi padok görsellerinde ekrana kilo bilgilerinin ve önceki yarış ile olan kilo farkı bilgilerinin de yansıtıldığı bunun yarışsevere mümkün olduğu kadar fazla bilgi sunmak için uygulandığı belirtildi. Ayrıca JRA (Japonya Yarış Otoritesi) kapsamında at sağlığı ve huzurunun en üst seviyede tutulmasına özen gösterildiği bu doğrultuda tüm nakliyecilerin lisanslı olduğu ve bu lisans için at nakliyesi uygunluk sertifika programlarına katılmaları gerektiği aktarıldı.

Kısrak Koşusu günü gerçekleştirilen tanıtım gezisinde 12 koşuluk yarış günü programında 11.nci koşu olan Gr.1 Yushun Himba (Japonya Kısrak Koşusu) çim pistte 2400m mesafede 12 numaralı CERVINIA (JPN) (Harbinger – Cecchino / King Kamehameha) tarafından jokey Cristophe Lemaire idaresinde bir Yoshida ortaklığındaki sendikasyon olan Sunday Racing Co. Ltd. ekürisi forması ile kazanıldı.

 

Ünlü yarış atı VODKA anıtı heykeli önünde yarışseverler… 

 

Tokyo Hipodromu padok alanı

 

Yarışsever Eğitim Salonu

 

Tokyo Hipodromu tribünleri

 

JRA Müzesi yarış sahası çalışanları sunumu

 

Yetiştiriciler Anıtı

 

JRA Müzesi Deep Impact salonu

 

JRA Müzesi Eküriler Salonu