ITBF HOKKAIDO HARA VE İDMAN MERKEZİ İZLENİMLERİ

ITBF HOKKAIDO HARA VE İDMAN MERKEZİ İZLENİMLERİ

ITBF (Uluslararası Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri Federasyonu) 2024 Japonya Konferansı ve Genel Kurulu kapsamında katılımcı delegeler Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasındaki tesislerde Japonya yetiştiriciliği ve idman merkezleri ile ilgili bilgi edindi.

Bilgilendirme turunun ilk gününde Northern Horse Park, Shadai Aygır İstasyonu ve Darley Japonya Aygır istasyonları ziyaret edildi.

Yoshida ailesinin girişimlerinde olan Northern Horse Park tesisi ziyaretinde Katsumi Yoshida delegeleri karşıladı. Northern Horse Farm çiftliğinin arazisi içerisinde yer alan genel ziyarete açık olan tesiste ailelere ve gençlere dönük aktivitelerle atçılığı gelecek nesillere tanıtmaya gayret gösterdiklerinden bahsetti. Orman ve park alanları içerisinde yürüyüş yolları, çeşitli spor tesisler ve sosyal tesisin yanı sıra ünlü Japon heykeltıraş Kan Yasuda tarafından yapılan DEEP IMPACT hatıra anıtı da tanıtıldı.

Bir diğer Yoshida ailesi girişimi olan Shadai Aygır İstasyonunda Teruya Yoshida delegeleri ağırladı. Hara’nın operasyonları hakkında bilgilendirmeler ile birlikte aygır tanıtımları da gerçekleşti. Dünya’da yılın atı seçilen EQUINOX (Kitasan Black – Chateau Blanche / King Halo) ile birlikte CONTRAIL (Deep Impact – Rhodochrosite / Unbridled’s Song), LORD KANALOA (King Kamehameha – Lady Blossom / Storm Cat), KITASAN BLACK (Black Tide – Sugar Heart / Sakura Bakushin O), BRICKS AND MORTAR (Giant’s Causeway – Beyond The Waves / Ocean Crest), SUAVE RICHARD(Heart’s Cry – Pirramimma / Unbridled’s Song), MAURICE (Screen Hero – Mejiro Frances / Carnegie) ve KIZUNA (Deep Impact – Catequil / Storm Cat) tanıtılan aygırlar arasındaydı.

Global operasyonları dört kıtaya yayılmış olan Godolphin Ekürisi’nin Darley Japonya harasında ise hara yöneticisi ve 35 yıldır Japonya’da bulunan Harry Sweeney yer aldı. Japonya’daki 35 yılı ve burada bir yabancı olarak geçirdiği tecrübeler ile birlikte Japon yetiştiriciliği ve yarışçılık sistemi üzerine delegelere seminer verdi. Harry Sweeney söyleşisi ile birlikte hara’nın aygırları ADAYAR (Frankel – Anna Salai / Dubawi), WILL TAKE CHARGE (Unbridled’s Song – Take Charge Lady / Dehere), PALACE MALICE (Curlin – Palace Rumor / Royal Anthem), YOSHIDA (Heart’s Cry – Hilda’s Passion / Canadian Frontier) ve TOWER OF LONDON (Raven’s Pass – Snow Pine / Dalakhani) tanıtıldı.

Birinci günün kapanışındaki kokteyl yemeğinde HBA (Hidaka Yetiştiriciler Derneği) Başkan Vekili Takahide Tanikawa açılış konuşmasını gerçekleştirdi. 1961 yılında kurulan derneğin üyesi 700 çiftliğin bulunduğunu belirtti. Ülke yetiştiriciliğinin üretiminin %80’nin Hokkaido’nun Hidaka bölgesinde gerçekleştiğini ve derneğe bağlı gerçekleştirilen satış organizasyonlarına da ilginin her yıl artığından bahsetti.

IBBA (Iburi Yetiştiriciler Derneği) başkanı Yoshiro Tanaka ikinci konuşmacı olarak ITBF heyetini memnuniyetle Hokkaido’da karşıladıklarını ve karşılıklı yoğun tecrübe aktarımı ile hep birlikte gelişim sağlayacaklarından bahsetti. Etkinliğe ayrıca JRA Bloodhorse Training Center (BTC) idman merkezi yetkilileri ve veterinerleri de katılım gösterdi.

Hokkaido turunun ikinci gününde JBBA (Japonya Yetiştiriciler Derneği) Shizunai Harası ziyaretinde bulunuldu. Tesisin yarışçılık otoritesi katkıları ile gerçekleştirildiğini ve Japon yetiştiricilere alternatif aygır kadroları ile destek oldukları anlatıldı. Aşım istasyonu tesisinde detaylı incelemelerde bulunuldu. Delegeler JBBA kadrosunda bulunan ama damızlıktan emekliye ayrılan JOHANNESBURG’u da görme fırsatına erişirken BAGO (Nashwan – Moonlight’s Box / Nureyev), DECLARATION OF WAR (War Front – Tempo West / Rahy), MAKFI (Dubawi – Dhelaal / Green Desert), CARAVAGGIO (Scat Daddy – Mekko Hokte / Holy Bull) ve NOBLE MISSON (Galileo – Kind / Danehill) isimli aygırları da gözlemlediler.

Hara ziyaretleri sonrasında JRA Bloodhorse Training Center İdman Merkezi ziyaretinde bulunuldu. Gezi öncesi JBBA/JRA kurumları ve çalışmaları ile ilgili bilgi aktarılırken bulunan tesisin Japonya Yarış Otoritesi katkı ve fonları ile gerçekleştirildiği aktarıldı. Tesisin ayrıca bir Ar-Ge merkezi olduğu inovatif idman ve yetiştiricilik yöntemleri hakkında bilimsel çalışmaların yapıldığı bir tesis olduğu aktarıldı, tesiste yapılan bazı Ar-Ge çalışmaları hakkında özet bilgilendirme yapıldı.

JRA ve JBBA tanıtımları sonrası Tokyo’ya konferans genel kurul toplantıları için dönüşe geçildi.

 

 

Equinox (Shadai)

 

JBBA Aşım Salonu

 

Darley Japan Harası

 

Noble Mission – JBBA Aygır İstasyonu

 

Shadai Aygır İstasyonu Ziyareti