ITBF 2022 KONFERANSI’NDA İKİNCİ GÜN

ITBF 2022 KONFERANSI’NDA İKİNCİ GÜN

Dün açılış konuşmaları ve birebir görüşmeler ile başlayan ITBF 2022 Konferansı’nın ikinci günü hara ziyaretleri, hara yöneticileri ile aşım sezonu uygulamaları hakkında konuşmalar ve yarış atı yetiştiriciliğinde nitelikli iş gücü hakkında sunumlar ile devam etti.

Cheveley Park harası Genel Müdürü Chris Richardson, Juddmonte harası Genel Müdürü Simon Mockridge ve Aygır İstasyonu sorumlusu Shane Horan, Darley harası aygırlar yöneticisi Sam Bullard ve The National Stud (Ulusal Hara) Lord Teddy Grimthorpe hara uygulamaları hakkında sunumlarda bulundu.

The National Stud eğitim birimi yöneticis Abbie Taylor ve TBA (Britanya Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri Derneği) eğitim komisyonu sorumlusu Caroline Turnbull İngiltere’de uygulanan atçılık ve hara çalışanları eğitim ve lisans programları hakkında sunum gerçekleştirdi. Britanya ve Avrupa’da Brexit ve Covid-19 sonrası oluşan nitelikli iş gücü açıkları ve yetiştiricilerin karşılaştığı çeşitli sorunlar aktarılırken, bunları aşabilmek için iki kurumun birlikte düzenledikleri atçılık sektörünün özendirilmesi, eğitim sürecinin tanıtılması ve teşvik edilmesi ile ilgili ileriye dönük çalışmaları detayları ile aktarıldı; diğer ülkelerdeki mevcut durum tartışılırken, olası işbirlikleri de konuşuldu.

Beaufort Cottage Eğitim Vakfı her sene düzenli olarak gerçekleştirilen Gerard Leigh Seminer serisi de ITBF katılımcılarına açık olarak gerçekleştirildi. Seminer serisinin bu seneki konusu “Safkan İngiliz Atlarında Verimli Üreme” idi. Konuşmacılar arasında Dr Mandi de Mastre (The Royal Veterinary College, Londra), Dr Karen Wolfsdorf (Hagyard Equine Institute, Kentucky), Dr Charles Love (Texas A&M University, Teksas), ve Dr Dominki Burger (İsviçre At Tıbbı Enstitüsü) yer aldı.

Türkiye’yi temsilen derneğimizin yer aldığı ITBF (Uluslarası Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri Federasyonu) düzenlediği konferansın ikinci günü kapsamında derneğimizi temsilen Genel Sekreterimiz İlyas Emir Karadağ, yurtdışı ilişkiler komisyonu üyemiz Ali Yıldırım ile birlikte ITBF Başkanı Kirsten Rausig’in özel davetlisi olarak dernek eski başkanlarımızdan Levent Sarıkaya‘da ITBF kapsamındaki organizasyona katılım gösterdi.