ITBF 2022 KONFERANSI ÜÇÜNCÜ GÜN

ITBF 2022 KONFERANSI ÜÇÜNCÜ GÜN

ITBF (Uluslararası Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri Federasyonu) konferansının üçüncü gününde idman pistleri, antrenörlük uygulamaları, salgın hastalıklar, tay gelişimi ve veterinerlik uygulamaları ele alındı.

Newmarket hipodrom ve idman sahaları katılımcılara gösterilirken antrenörler James Ferguson (El Bodegan, Gr.1 Criterium de Saint-Cloud, antrenörü) ve James Fanshawe (Audarya, Gr.1 Breeders’ Cup Fillies and Mares, dahil 22 Grup 1 galibinin antrenörü) tecrübelerini aktardı. Kendi uygulamaları ile birlikte kalp atım, hareket ve GPS’li takip gibi teknolojilerin faydaları da konuşuldu.

Newmarket’ın ünlü idman sahası Warren Hill’deki çim idman pistlerinin en üst kalitede kalabilmeleri için sıralı olarak 12 ayda bir kaydırılarak kullanıldığı, bir çok antrenör tarafından tercih edilen sentetik pistin ise hem pist hem de atların nefes yollarını etkileyebilecek kokulu oluşumların minimumda tutulabilmesi için ideal olarak sabit derecelerde tutulması gerektiği ancak bunun hava koşullarından her zaman mümkün olamayacağından yoğun bakım faaliyetlerinin yürütüldüğü ve 18 ayda bir bakım çalışmaları kapsamında zemin yenilemesi yapılarak zemin kalitesinin en yüksek seviyede tutulduğu Jockey Club yetkilisi tarafından anlatıldı.

Konferansın devamında dünyanın önde gelen at hastaneleri arasında yer alan NEH (Newmarket Equine Hospital – Newmarket At Hastanesi) ve Rossdales at hastanesi tesislerindeki uygulamalar aktarıldı. Hastanelerdeki sağlık uygulamaları, MR, radyoloji ve sintigrafi bölümlerindeki görüntüleme ve görüntüleme sonrası güvenlik uygulamaları, ameliyathane ve uyandırma servisleri, akredite laboratuvar uygulamaları ve portatif CT tomografi cihazları ile gelişen ameliyat teknikleri hakkında bilgi aktarıldı. Kurumlar arası olası işbirlikleri hakkında istişareler gerçekleştirildi.

GBRI genel yöneticisi Minty Farquhar’ın kar amacı gütmeyen tanıtım kurumunun Britanya atçılığını tanıtım faaliyetleri ve uygulamaları ve spor’un gelişiminde uluslararası işbirliklerinin önemi Tattersalls satış merkezindeki sunum ile katılımcılar ile paylaşıldı.

Devamında ITBF ve EFTBA Veterinerlik Danışmanlık Komitesi başkanı Dr. Des Leadon’un başkanlığında yürütülen Veterinerlik ve Sağlık uygulamaları konferansına geçildi. Konferans kapsamında katılımcı ülke temsilcileri ülkelerindeki salgın hastalık ve salgın hastalıklardan korunma amaçlı uygulanan standart aşı protokollerini paylaştı. Global harmonize aşı ve sağlık protokollerinin at ve insan seyahatlerinin yaygınlaşması ile sektörün, yetiştiricinin ve spor’un faydasına olacağı tartışıldı. Bu kapsamda Yüksek Sağlık Uygulamalı Yetiştiricilik faaliyetlerinin (HHB), enternasyonal yönetim uygulamaları ve her attın sağlık bilgilerinin yer alacağı dijital e-pasaport uygulamaları hakkında çalışmaların hızlandırılması ve yerel otoriteler tarafından enternasyonal olarak kabul edilebilir seviyeye ve uygulanabilir esnekliğe kavuşturulması konusu konuşuldu.

Günün son konuşmacısı A.B.D. Colorado Eyalet Üniversitesinden Prof. Wayne McIllwraith süttay ve bir yaşlı taylarda ortopedik bozukluklar ve tedavi uygulamaları hakkında kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Ortopedik müdahalelerin geleceği ve geçmişten gelen bazı uygulamaların tekrar gözden geçirilmesi ile ilgili 2500 tay üzerinde takipli olarak gerçekleştirdikleri araştırmanın yayımlanmadan önce ön-sunumunu yaparken Japonya’dan JRA temsilcisi Dr. Kanichi Kusano ise Japonya’daki mevcut uygulamalar ile ilgili bilgi verdi.