DERNEĞİMİZİN İZMİR ZİYARETİ

DERNEĞİMİZİN İZMİR ZİYARETİ

Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği yönetim kurulumuz İzmir Şirinyer Hipodromu At Sahipleri Lokali’nde İzmirli atçılarımız ile buluşma toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantı öncesi İzmir ziyareti kapsamında Ilgazlı Harasında (İrme At Çiftliği) gözlemlerde bulunan yönetim kurulumuz bölge yetiştiricilerimizin güncel durumları ile ilgili istişarelerde bulunurken Ilgazlı Harasının gelişimi ve ileriye dönük yatırımları ile ilgili hara yetkilileri ve İrfan Ilgazlı’nın programları hakkında düşüncelerini dinledi. Ilgazlı Harasına katkıları ve misafirperverliklerinden ötürü teşekkür ederiz.

Toplantıda yönetim kurulumuzun son dönemdeki faaliyetleri ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmeler ile ilgili bilgiler aktarıldı.

Açık oturum şeklinde devam eden toplantıda tüm katılımcı atçılarımız sektör ile ilgili görüş ve temennilerini aktardı.

Atçılarımız tarafından dile getirilen bazı konular sırası ile artan maaliyetlere rağmen ikramiyelerin aynı oranda artmamasından dolayı yaşadıkları çekinceleri, İzmir ikramiyeleri ile diğer hipodrom ikramiyelerinin özelikle kış aylarında gözde  geçirilmesi gerekliliği, nakliye maliyetlerindeki düzensiz artışlar, idman ışıklarının kesilmesi ile ortaya çıkan sıkıntılar, idman ışıklarının yeniden faaliyete geçebilmesi için farklı tasarruf alanlarının bulunması,  Şirinyer Hipodromunda İstanbul’a benzer kronometre saat uygulaması talebi, at sahiplerini temsil eden derneklerin program komitesi gibi sektörel komisyonlarda kararlarda at sahiplerini temsilen daha aktif karar verici yer verilmesi, veterinerlik fakültelerinde at veterinerliği uzmanlık bölümlerinin açılması, yurtdışına nalbant ve veterinerlerin eğitimi için girişimlerin yapılması, özellikle İzmir At Hastanesindeki cihaz ve uzman hekim eksilikleri, sponsor gelirlerinin artırılması, Şirinyer Hipodromu ahırlar bölgesi bayanlar tuvaleti eksikliği, ahır müracaatları esnasında ve TJK cari hesap borçları icra uygulamalarında işlem yapılmadan at sahibinin şahsi ödeme geçmişinin de etken olması, yurtdışı satış organizasyonlarına geçtiğimiz dönemlerde yapıldığı gibi derneğimiz tarafından organizasyon tertip edilmesi,  2023 yarış programı taslağının atçıların ahır müracaatı yapmadan evvel karar verebilmeleri için paylaşılması, yerel damızlık kısrak ve tay satışları organizasyonlarının düzenlenmesi ve tüm hipodromlarsa kupalı yarışlarda atı bulunan at sahiplerinin şeref tribününe aileleri ile kabulü idi.

Programa katılım gösteren at sahiplerimiz pandemi kısıtlamalarının azaltılması ile bu tür organizasyonların artırılmasını dilediklerini aktardı.

Organizasyona katılım gösteren ve fikirlerini açıkça paylaşan tüm atçılarımıza teşekkür ederiz.

Ayrıca toplantı salonunun kullanımı için yardımlarından ötürü TYAYSD İzmir Şubesine ve misafirperverliğinden ötürü TJK İzmir Şirinyer Hipodrom Müdürlüğüne teşekkür ederiz.