BRS ve IJF ZİYARETLERİ

BRS ve IJF ZİYARETLERİ

Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Şili, İsviçre, Fransa, Britanya, Almanya, Macaristan, Hindistan, İrlanda, İtalya, Jamaika, Japonya, Yeni Zelanda, Uman, Güney Afrika, İsveç, Türkiye, Uruguay, ve A.B.D’den delegelerin bulunduğu ITBF 2022 Konferansı ve Genel kurulu’nun tamamlanması ile 23 ülke temsilcileri İngiltere’den ülkelerine dönmeye başladı.

Türk safkan İngiliz atı yetiştiricilerini temsilen İngiltere’de bulunan derneğimiz konferans sonrası British Racing School (Britanya Yarışçılık Okulu) ve Injured Jockeys Fund (Britanya Jokey Kaza Yardım Fonu) tesislerini ziyaret ederek iki kurumun yetkilileri ile istişarelerde bulundu.

Benzeri dünyada nadir bulunan tesislerden BRS’in CEO’su Grant Harris ile TJK tarafından yönetim ve öğretim görevlisi eğitimi için BRS’de eğitim alan üç yetkilinin ve yeni eğitim merkezleri konusunda TJK ile yaptıkları çalışmaların önemi ve ilerleyen dönemde yarışçılığın gelişimine olumlu katkıları hakkında konuşuldu.

BRS’in binici eğitimi dışında sunduğu sekretarya, yönetici, antrenör ve seyis eğitim kursları hakkında bilgi alınırken kurumun yarışçılığın sosyal tanıtımı için de faaliyetleri olduğu, bu kapsamda civar ilk okullara ücretsiz haftalık pony ve pony bakım eğitim kursu sunduklarını, bu kursların hem ileriye dönük at sevgisini aşıladığı hem de atçılığın tanıtımına katkı sağladığı, ayrıca okulların da farklı aktiviteler sunabilmesi sebebiyle okul yönetimlerini ve öğrencileri de memnun ettiği anlatıldı.

IJF’in iki sene evvel hizmete açılan, adını tesisin oluşmasında aynı isimli vakıf tarafından geniş katkı sağlanan eski yarış sunucusu Peter O’Sullevan‘dan alan rehabilitasyon merkezindeki yatırım, sağlık ve mental danışmanlık hizmetleri ve fizyoterapi sürecinde kullanılan özel hidroterapi havuzu gibi yeni teknolojiler incelendi. Yaralanan ve emekliliğe ayrılan jokeylerin yanısıra faal jokeylerinde faydalandığı tesislerin yıllık 2.5 Milyon sterlini bulan işletim maliyeti ve bunu finanse edebildikleri gelir ve bağış kaynakları hakkında bilgi edinildi.

Her iki kurum ile ileriye dönük çalışmalar ile ilgili ilerleyen dönemlerde çalışmalar yapılabileceği konuşuldu ve fikir alışverişinde bulunuldu.