“ATÇILIK BÖYLE YÖNETİLMEZ”

“ATÇILIK BÖYLE YÖNETİLMEZ”

Kurşuni günler yaşıyoruz. Atahan Zilcioğlu, gereğini yazmış zaten.

Futbolda Letonya hüsranı, Hollanda zaferi… Basketbolda İtalya galibiyeti, İspanya hezimetiyle geçen hafta sonumuzda hipodromda da en az Letonya ve İspanya ezilmişlikleri yaşandı.

Dağlıca katliamı tıpkı Atahan’ın yazdığı gibi sözün bittiği yeni bir yer olsa da şairin dediği gibi ‘hayata devam mecburiyeti var; yaşamak lazım!’

Türkiye Cumhuriyeti Devleti terör örgütlerine gereğini yapacaktır; yapmalıdır. İnancımıza göre peygamberlik mertebesinin ardından 2 numaralı makam olan cennetlik şehitlerimize yüce Allah’tan bir kere daha rahmet dilemekten, ruhumuzda fışkıran gözyaşlarını içimize akıtmaktan başka çaremiz yok!

Ezilmişlik lafını özellikle kullandım. Yabancı atlar yıllardır geliyorlar eziyorlar geçiyorlar! Bunu ‘paralarımızı eloğlu alıyor!’ sığlığında söylemiyorum. Yapma yarış, almasınlar adamlar. Ya da yapacaksan adam gibi at koş verme parayı.

Levent Sarıkaya Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı… Kıymetli bir atçı ailenin umur görmüş, atçılık vizyonu olan bir üyesi. Bugüne kadar kendisiyle yıldızımız barışmadı. Ne biliyim o bana hep nobran, tepeden bakan, üst perdeden konuşan bir adam gibi geldi. Benzer ortamlarda nadiren bulunduk, merhaba dışında temasımız olmadı. Belki benim de önyargılarım bu iletişimsizliğin nedenlerinden olmuştur; tek onu suçlayamam bu dialogsuzlukta…

Sarıkaya Cumartesi günü kendine tutulan TJK TV mikrofonuna o kadar güzel tabloyu özetledi ki… Kutlarım… Ez cümle “atçılık meselesini bu yöntemlerle idare edemeyiz” vurgusu yaptı. Uluslar arası arenada son yıllarda yaşanan hezimetlere ağaç-ağaç değil orman olarak baktı. 2 dakika civarı süren konuşmasında can alıcı vurgularla ‘aklımız başımıza gelmeli’ mesajı verdi. Vecizdi, harikaydı. TJK TV’den böyle bir beklenti safiyane olur ama başkanı olduğu derneğin yönetim kurulu üyesi Hakan Cantınaz TAY TV’de bu bölüm ‘anlaşılıncaya kadar’ yayınlamalı derim.

Kayhan Özcan’ın deyimiyle tavuk bile beslememiş bir kişi olarak atçılığımızın geleceğine ve bugününe ait ahkam kesecek değilim. Yalnız bir şeyi çok iyi biliyorum. Türkiye’de bu ikramiye düzeni ve bu sistemle at yetişmez. 3 ve yukarı kaliteli at koşamayız. Gazi Koşusu’na 15 ila 20 start ile giren bir atçılık kültüründe başat faktör hep para olur. 2 yaşında ezilen ve yok olan taylar mezarlığından başka bir nitelememiz olamaz!

Daha çok 7-0’lar görürüz!

Hiç umudum yok benim!

Çünkü sektör kendiyle yüzleşemiyor!

Görüşürüz!

Mehmet Ayan / www.yarisdergisi.com

Derneğimizin Başkanı Sayın Levent SARIKAYA ile yapılan röportaj