AŞIM SEZONU SÜRESİNCE AT NAKLİYELERİNİN DURUMU HAKKINDA

AŞIM SEZONU SÜRESİNCE AT NAKLİYELERİNİN DURUMU HAKKINDA

Derneğimiz ve Yüksek Komiserler Kurulu temsilcileri Behçet Homurlu ile Sadettin Atığ ve Türkiye Jokey Kulübü Profesyonel kadroları arasında gerçekleştirilen istişarelerde aşım sezonu süresince at nakliyelerinin durumu ve mevcut COVID-19 kapsamında şehirler arası seyahat kısıtlamalarının olası etkileri değerlendirilmiştir.

Her sene 15 Şubat-30 Haziran tarihleri arası yer alan yarış atlarının resmi aşım sezonu süresince aygır aşım kayıtları bulunan kısraklar günübirlik aşım işlemleri için çiftlik ve haralar arası seyahat etmeleri gerekmektedir. Çiftlikler ile aşım haralarının konumuna göre iller arası seyahatler gerçekleştirilmesi gerekebilir.

Bugün gün içinde gerçekleştirilen at nakliyelerinde herhangi bir sorunun oluştuğu bilgisi derneğimize veya TJK profesyonel kadrolarına ulaşmamıştır.

Olası mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına ve olası olumsuzluklara çözüm üretebilmek adına derneğimiz, YKK, ve TJK arasında istişareler devam etmektedir.

Nakil müracaatlarının kolaylaştırmak amacı ile YKK nakliye müracaatlarının yapılabileceği bir sistem üzerinde de çalışmalarını sürdürmektedir.

Konu ile ilgili istişareler, çözüm ve çalışmalar devam etmekte olup olası olumsuzluklar ile ilgili sorun yaşayan yetiştiriciler TJK yetkili birimleri ile irtibata geçebilir veya derneğimiz aracılığı ile durumlarını aktarabilir.

Saygılarımızla,
Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği