5.ULUSLARARASI JOKEY TURNUVASI NEFESLERİ KESTİ

5.ULUSLARARASI JOKEY TURNUVASI NEFESLERİ KESTİ

SİAYSD BASIN BÜLTENİ   –    18.07.2013  

5.ULUSLARARASI JOKEY TURNUVASI NEFESLERİ KESTİ

17 Temmuz 2013’de İngiltere’den Frankie Dettori, Amerika’dan Javier Jose Castellano, Japonya’dan Yutaka Take, Güney Afrika’dan Piere Johan Strydom ve Fransa’dan Stephane Pasquer gibi dünyaca ünlü jokeylerin katılımıyla tüm gözlerin Veliefendi’ye çevrildiği turnuvada, ülkemizi Halis Karataş, Selim Kaya, Ahmet Çelik, Gökhan Kocakaya ve Özcan Yıldırım temsil etti.

Son ayağı koşulana kadar sonucun belli olmadığı organizasyonda nefesler tutuldu ve turnuvanın son koşusunda Hakan Kefoğlu’nun ”Queen Amidala”sı jokeyi P.J.Strydom ile koşuyu kazanınca sonuç belirlenmiş oldu. Bu birincilik sonrasında P.Johan Strydom,  Queen Amidala birinciliği ile hem kendini yabancı jokeyler takımını turnuvanın bireysel şampiyonluk kürsüsüne taşıdı.

Turnuva sonucunda Yabancı Takım 85 puan toplarken, Türk Takımı 75 puanda kaldı.

Konuk jokey P.Johan Strydom topladığı  30 puan ile hem bireysel hem de takım ödülüyle beraber 9.600 Euro’nun sahibi olurken, şampiyon jokeyimiz Halis Karataş 27 puan ile ikincilik ve 4,000 Euro, Stephan Pasquer ise 20 puan ile  lde ettiği bireysel üçüncülük ve takım ödülüyle beraber 3,600 Euro’nun sahibi oldular.

Turnuvanın dördüncüsü Ahmet Çelik ve beşincisi Özcan Yıldırım 20şer puan toplamalarına karşılık takım ödülleri olmadığından dolayı  herhangi bir para ödülü kazanamamalarına rağmen topladıkları puanlarla Türk Jokeylerin başarılı temsilcileri oldular.

Dünyaca ünlü jokey L.F Dettori ise turnuvadan hiç puan alamayıp bu defa sıfır puanda kalmasına rağmen yine de takım ödülü olan 1,600 Euro kazanıp eli boş dönmedi.

Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği de kupa töreninin gerçekleştiği Winner’s Circle’da yer aldı. Dernek Genel Sekreteri Kerem Alkan  turnuvanın birincisi P.J. Strydom’a bu özel günü hatırlatan otantik Türk motiflerinin yer aldığı el yapımı özel bir tabak hediye etti.